Przetworniki gitarowe Ufnal Custom
Dobre brzmienie gitary elektrycznej to nie tylko właściwie dobrane drewno, rezonans, jej konstrukcja i wszystkie związane z nią parametry akustyczne. To również przetworniki, które będą w stanie przenieść wszystkie fizyczno-akustyczne oddziaływania jakie zachodzą między korpusem, strunami oraz osobą grającą.
Nie jest dzisiaj wielkim wyzwaniem zrobienie przetwornika, który będzie miał lepsze parametry od klasycznych singli czy humbuckerów. Dostępne są lepsze materiały magnetyczne, lepsze izolatory, drut nawojowy jest również lepszej jakości. Jednak trzeba pamiętać o tym, że na całym świecie zarówno gitary ale przede wszystkim wzmacniacze (szczególnie lampowe) są produkowane z uwzględnieniem klasycznych parametrów fizycznych i tonalnych cewek przetworników. Zatem nikt nie będzie zmieniał technologii i projektował nowych wzmacniaczy pod „widzi mi się”jednego rewolucyjnego producenta. Poza tym na takich, klasycznych przetwornikach powstała muzyka, która definiuje naszą cywilizację, muzyka, z którą każdy z nas się utożsamia. Dlatego też przetworniki o bardzo dobrych parametrach z punktu widzenia fizyki po prostu się nie sprawdzają i cały świat pozostaje przy klasycznych rozwiązaniach co jakiś czas robiąc jedynie małe wycieczki w stronę perfekcyjnych rozwiązań.
Najprostszym parametrem, opisującym właściwości przetwornika elektromagnetycznego (z wyjątkiem przetworników aktywnych) jest jego Rezystancja, łatwa do sprawdzenia nawet w warunkach domowych. Inne parametry jak Impedancja i związane z nią Induktancja, Pojemność cewek oraz Częstotliwość Rezonansowa są mierzalne i policzalne ale prawdę mówiąc nie tak istotne. Co więcej w latach 50. kiedy powstawały pierwsze przetworniki nikt się tymi parametrami w ogóle nie przejmował. Jedynie sprawdzana była Rezystancja cewek i to też nie zawsze! Często ilość zwojów nawijana była „na oko”! To jeden z powodów, dla którego dzisiaj niemal każda gitara z tamtych lat brzmi inaczej pomimo tego samego wyglądu.
Na szczęście prace nad powtarzalnością brzmienia usystematyzowały parametry pickupów. Dzisiaj każdy z producentów precyzyjnie dobiera ilość zwojów, grubość drutu, sposób nawinięcia, rodzaj użytych magnesów a także rodzaje ekranowania. Poniżej orientacyjne wartości Rezystancji popularnych przetworników:
Humbuckery
- Gibson PAF – od 7,5 do 8,5kOhm
- DiMarzio Fred – 10,38kOhm
- DiMarzio Mo’Joe – 9,76kOhm
- DiMarzio ToneZone – 17,31kOhm
Single:
- Fender Texas Special – 7,6kOhm
- DiMarzio TrueVelvet(mid,neck)- 6,21kOhm
- Seymour Duncan APS-2 – 6,4 kOhm
- Suhr FL Classic (mid,neck)- 6,0kOhm
Znając problematykę rezonansu poszczególnych gatunków drewna jestem w stanie wykonać przetworniki tak aby uzyskać określone brzmienie. Stosuję rozwiązania umożliwiające w dużym stopniu redukcję zakłóceń w przetwornikach typu single coil. Używam różnych materiałów magnetycznych zależnie od pożądanego finalnego brzmienia pickupu.